Статті, роздуми, поради

Більше і частіше пишу на своєму блозі, який можете побачити тут:

Дещо про полірування

Хочу дати кілька порад та рекомендацій тим, кому буде цікавою моя особиста думка щодо поліровки автомобіля чи його елементів. В процесі роботи часто доводиться стикатися з різноманітними питаннями клієнтів, різними ситуаціями, тому й вирішив написати кілька порад тут. Може хтось прочитає, а якщо вони будуть корисними, то можете поділитися.

Люди, які намагаються привести автомобіль до гарного стану після попередніх власників, чи внаслідок пошкодження або такий, що втратив вигляд просто в процесі експлуатації часто не знають деяких речей, або просто не задумуються над ними. Саме це спонукало написати кілька власних думок з цього приводу.

Полірування

Відразу мушу сказати, що я не прихильник полірування автомобіля без необхідності прибрати якісь дефекти кузова. Звичайно, що будь який автомобіль в процесі експлуатації втрачає свій початковий вигляд. Стан доріг, пилюка, пісок, камінці призводять до того, що лакофарбове покриття втрачає блиск і стає матовим. Є люди, які для того, щоб підтримувати блискучий вигляд автомобіля полірують його кожних півроку-рік. Та треба враховувати, що при поліруванні завжди знімається якийсь шар лаку. Навіть якщо дуже тонкий, але після кожної такохї процедури лаку залишається на кузові автомобіля все менше, а чим менший шар лаку, тим він м'якший і тим швидше він знову буде затиратися і втрачати блиск. А тим паче, якщо поліруванням треба прибрати якісь подряпини на кузові, то тоді необхідно буде "шкурити" лак і відповідно знімати досить значну його частину. Крім того багатьом виробникам властиво наносити досить тонкий шар лаку ще при виготовленні автомобіля. Тому полірування всього кузова вважаю недоцільним.

Професійне полірування автомобіля є досить затратним по часу і матеріалам процесом. В процесі поліровки кузов автомобіля "шкуриться" або як ще кажуть "заматовується". Це необхідно для того, щоб прибрати дрібні подряпини і потерстості, які неодмінно з'являються на автомобілі в результаті мийок, бруду на дорогах, гілок і інших факторів, що призводять до погіршення вигляду лакофарбового покриття. При професійній поліровці використовуються кілька полірувальних кругів різної жорсткості і кілька полірувальних паст різного ступеню абразивності. Неможливо якісно виконати професійну поліровку кузова автомобіля лише одним кругом і однією пастою.

Якщо хочеться повернути блиск кузову автомобіля, то для цього можна застосовувати воскування. Віск для цього потрібно використовувати твердий, а не у вигляді рідини. Такий віск можна наносити і самостійно. Але слід пам'ятати кілька правил при воскуванні автомобіля. Поверхня авто має бути очищена від буруд і особливо від бітуму (смоли) який не варто "консервувати" під воском. Віск має наноситися на поверхню температурою 20-25 градусів. Не можна воскувати автомобіль, кузов якого розігрітий до високої температури і не можна це робити під прямим сонячним промінням. Віск має наноситися на одну деталь круговими перекриваючими рухами. Після того наносите його на наступну деталь. За той час (хвилин через 15-20) можна м'якою тканиною розполірувати першу деталь і наносити віск на наступну. Тобто "розполіровувати" віск на одній деталі треба після його нанесення на наступну. Якщо перетримаєте віск, то розполірувати його буде достатньо важко.

Загалом процес цілком доступний для самостійного виконання. Але потребує часу, наполегливості і деяких фізичних навантажень. Тому, якщо не впевнені у своїх силах, довірте цю роботу професіоналам.

Полірування окремих деталей.

Потрібно виконувати, якщо лакофарбове покриття пошкоджене. Але слід враховувати те, що відполірована деталь буде гарна і блискуча, а весь кузов не матиме такого блиску. Тому варто вирішити, чи залишити елемент кузова з незначними подряпинами, чи полірувати (хоча б злегка, для надання блиску) весь кузов.

Полірування фар компанією AvtoArt (Львів)

Те ж саме стосується і полірування фар і задніх ліхтарів. Якщо фара чи ліхтар підлягають заміні, то або міняти обидві симетрично, або хоча б відполірувати той, що не мінявся, щоб не було візуальної різниці між старою і новою фарою. Крім того, слід пам'ятати, що фари вкриті захисним шаром (ламіновані), який знімається при поліруванні. Тому після поліровки фар обов'язково потрібно наклеїти на них прозору плівку, або вкрити лаком. Якщо цього не зробити, то за кілька місяців фара знову стане матовою і пропускатиме менше світла. Ну і звісно ж буде негарно виглядати, а попереднє полірування виявиться марним.

Обираючи сервіс чи майстра, які будуть займатися поліруванням вашого автомобіля переконайтеся в достатній їх кваліфікації. Візьміть до уваги те, що поліровки чорного (темного) автомобіля потребує більшої ретельності і затрат матеріалів. До того ж завершувати полірування темного авто бажано спеціальною антоголограмною пастою, щоб уникнути ефекту голограми під прямим сонячним промінням. Неякісна робота може призвести до стирання лакофарбового покриття аж до білої чи сірої грунтовки і як наслідок до перефарбовування такого елементу. Також слід обережно полірувати автомобілі пофарбовані акріловою емаллю без лаку, шар якої дуже тонкий, та бампера автомобіля, на яких легко перегрівається і знищується лак. Тонкий і м'який шар лаку властивий японським автомобілям. Інколи він навіть реагує на засоби для зняття бітумних плям і може помутніти (стати матовим).

На завершення повторю основні моменти:

  1. Поліруйте лише пошкоджену деталь, якщо це дозволить прибрати подряпини.
  2. Якщо полірується одна деталь, а решта поверхні кузова матова від експлуатації, то доцільно "освіжити" весь кузов м'якою поліровкою для надання блиску.
  3. Після полірування фар обов'язково захищати їх лаком чи плівкою.

Вирівнювання вм'ятин на "градових" машинах

Кілька слів власникам "градових" машин, про деякі нюанси роботи з такими машинами і кілька рекомендацій.

Вірю, що те, що ви бачите на своїй машині після того, як вона потрапила під град, вас жахає, але не завжди все так сумно, як здається на перший погляд. В більшості випадків виправити можна.

Дуже часто власники таких автомобілів телефонують і питають про ціну роботи. Скажу відверто, що по телефону ніхто з досвідчених майстрів ціну роботи вам не назве. І навіть якщо ви покажете фото машини, це не дасть можливості реально оцінити розмір пошкоджень.

Часто запитують яка вартість вирівнювання за одну вм'ятину. Я особисто так рахувати не вмію. Кілька разів намагався рахувати, але збивався з рахунку і так жодного разу й не дорахував до кінця. Крім того треба розуміти, що майстер і клієнт бачать різну картину. Майстер бачить набагато більше пошкоджень ніж власник автомобіля. Часто власник авто бачить яму, а майстер бачить вм'ятини від 3-4 градин, які настільки близько, що майже зливаються в одну. Коли мене питають про ціну однієї вм'ятини, то інколи уточнюю які вм'ятини будемо рахувати, ті що бачу я, чи ті, що бачить клієнт. Тому завжди оцінюю загальний стан автомобіля, а не рахую поштучно.

За свою практику я бачив багато машин потовчених градом. Часто те, що розповідав клієнт по телефону не відповідає тому, що бачу коли машина вже приїхала. Бачив град дуже дрібненький і десь біля 20-30 ямок на всю машину. Звісно, що ця робота не буде дорого коштувати і навряд чи займе більше одного дня. Хоча був випадок, що на машині було стільки дрібненьких вм'ятинок від граду, що однією рукою мабуть з 10-15 штук міг накрити. Робити таку машину не знаю чи є зміст, бо часу це займе дуже багато і відповідно ціна роботи буде високою. Було кілька машин, коли просто відмовився робити, бо на них не було "живого" місця. Не було рівної площини до якої можна рівняти пошкоджений метал. Бували автомобілі з невеликою кількістю пошкоджень але дуже глибоких.

Побита градом машина, яку на мою думку не варто вирівнювати. Тільки пофарбування.

Побита градом машина, яку на мій погляд не варто вирівнювати. Тільки фарбувати. (Фото з інтернету)

Власникам машин, які пошкоджені градом хочу дати кілька порад:

  1. Не вимагайте від майстра оцінки роботи по телефону. Тоді потім не розчаруєтеся коли приїдете і покажете автомобіль.
  2. Ви повинні розуміти, що переважно така робота потребує багато часу. Це може бути 2-3 дні, а інколи й значно більше. Кожну вм'ятину майстер по міліметру витискає зсередини і то не по разу а кілька натискань гачком робить на кожен міліметр. Це важка і трудомістка праця. Вона не може коштувати 300-400 гривень. Хоча не завжди дорого означає якісно, а якісно - дорого. Та порівняно з пофарбуванням автомобіля ціна все одно буде суттєво нижчою.
  3. Всім своїм клієнтам завжди кажу, коли беру в роботу машину з градом, що:
  • Я вирівняю все, до чого зможу дістати. Тобто може бути, що кілька малопомітних вм'ятин залишаться. Можу просто не дістати до них, або просто не помітити. Хоча завжди ретельно оглядаю машину і кілька разів виганяю на вулицю, щоб краще бачити, що ще доробити треба.
  • Там де розтягнутий метал (а таке трапляється доволі часто) зроблю, все що зможу, але сліди ледь видимі там все одно залишаться.
  • Арки над дверима, по бокам лобового скла, зробити спробую, але шансів, що там все забереться небагато, тому будьте готові до того, що ці елементи доведеться фарбувати.
  • Капот і багажник (в седана) мають багато підсислювачів, а тому є дуже складними деталями для роботи. Бувають випадки, що зробити просто неможливо через конструктивні особливості. Наприклад на деяких BMW траплялося на багажниках зустрічати потрійний метал і підлізти до вм'ятини просто немає можливості, а клейовою системою теж не вдається витягнути, бо нижній метал приклеєний до зовнішнього металу кузова.
    Видалення вм'ятин на капоті Renault Megane із складним доступом ізсередини

    Приклад капота із складним доступом. Крім видимого металу, що закриває майже всю площину, є ще металеві пластини між внутрішнім і зовнішнім металом.

  • Стелю знімати буду! Якщо на даху не 5-10 незначних вм'ятин заради яких не варто розбирати стелю, а більше, то стелю знімати буду обов'язково. Але знімаю і ставлю акуратно, нічого не виламуючи і відповідно нічого після цього скрипіти чи грюкати не буде.

Ну і наостанок ще кілька слів.

Вм'ятини на чорній (або дуже темній) машині буде видно завжди. Сліди від видалення вм'ятин, якщо град був достатньо великий і метал розтягнувся буде видно теж. Мені точно буде видно. Тому, якщо майстер каже вам, що гарно не вийде, то повірте, що гарно не вийде. Тому добре думайте чи варто ввитрачати час і кошти на результат який вам може не підійти. Хоча в деяких випадках, якщо залишаються сліди від розтягнутих вм'ятин, то власники просто наклеюють плівку. Не глянцеву, а скажімо "карбон", який за рахунок текстури приховує залишки вм'ятин.

Якщо вам не пощастить потрапити під град, накрийте капот і багажник. В машинах завжди є хоча б килимки під ногами, можна використати і їх.

В більшості випадків вм'ятини після граду забираються, а тому, якщо вже машину побило градом, то не впадайте у відчай, а пошукайте майстра, який візьметься за роботу.

Всім гарного настрою і не потрапляти під град!